DOPRAVA A PLATBA                                                             VÝHODY REGISTRACE                                                             AKCE TÝDNE

Domů / Novinky / Volejbalista Jan Hrdý o efektivním tréninku a fyzických limitech
Kategorie
Výrobci
Články
  Dárkové poukazy
  Odběr novinek

  Volejbalista Jan Hrdý o efektivním tréninku a fyzických limitech

  GENERALSPORT.cz - eshop s Under Armour - Jan Hrdý - volejbal    Honza Hrdý má před sebou velmi slibnou budoucnost profesionálního volejbalisty. Je mu 20 let a už se poměrně výrazně zapsal do povědomí české volejbalové komunity.

  V kadetech a juniorech si zahrál za český reprezentační výběr. 3x se stal mistr juniorské extraligy, 3x mistr kadetské ligy, 2x byl nejlepší nahrávač juniorské ligy a v sezóně 2014/15 vybojoval v mužské lize 6. místo. 

  Aktuálně hraje za pražský volejbalový tým ČZU Praha. Dostal jsem se tam svou pílí a konstantní prací na svých dovednostech. Člověk se musí pořád snažit, aby byl lepší a posouval se. Je jedno v čem, ale je třeba se zlepšovat. Vždy jsem to hodně hrotil, abych ten posun zrychlil a posunul se co nejrychleji co nejdál.“ Tvrdé tréninky už od rána, dvakrát denně trénink. Volejbal, běhání, posilovna. Do gymu Xfitness v pražském Braníku chodím přibližně 4x týdně. Je to nezbytná součást mé volejbalové tréninkové přípravy. Být rychlý, hbitý, výbušný, ale zároveň silný a odolný. Na tom je třeba makat každý den.

  Za poslední dva roky jsem si prošel dvěma operacemi kolene a začínám se na svůj trénink a celou sportovní přípravu dívat trochu jinak. Chytřeji. Jágr ví, proč trénuje a regeneruje tak, jak to dělá. Trénink je důležitý, ale regenerace stejně tak. Honza na to vždy po operace hned zase šlápl a očividně se to nevyplatilo. Dvě zranění po sobě, je to deprimující. Člověk každý den maká, něco třeba i vyhraje. Pak přijde zranění a začínáš znovu od nuly. Volejbal není jen o tréninku s volejbalovým balónem, nebo o výskocích, sprintech, kondici a koordinaci, ale je třeba trénovat i silově. Zvedal jsem fakt těžký váhy, dřel jak kůň. Ale člověka to nesmí zlomit, když se něco takového stane. Ono je to těžké psychicky, fyzicky se to musí prostě přetrpět. Ale příště, když si člověk projde operací, nebo nějakou vážnou nemocí, se do toho člověk musí vrátit chytřeji a je třeba být v tréninku efektivnější.

  Vrcholový sport se trénuje přes bolest a překážky žádný profík nechce znát. Tvrdý trénink je nezbytnou součástí úspěchu, ale zároveň je to schopnost správně regenerovat a poslouchat své tělo, které si samo říká, co potřebuje. Člověk se musí poslouchat, protože se jinak zničíš a zraníš. Tělo člověk může hrozně rychle opotřebovat. Možná ne hned, ale ono se to v člověku kumuluje a sčítá. Mně to teď vydrželo necelou sezónu, pak jsem musel na operaci. To je k ničemu. Jestli chce být někdo profík a pořád se zlepšovat, tak se jako nemocný nezlepšíš. Péče o sebe je tedy nezbytná.“ Co to tedy znamená? „Člověk musí být v tréninku chytrý, trpělivý a správně si ho dávkovat, aby vydržel konstantně a dlouho trénovat a být tedy úspěšný jako vrcholový sportovec. To je pro mě velké zjištění a doporučil bych ho všem. Nejen vrcholovým sportovcům, ale i těm, kteří ze svého tréninku chtějí mít dobrý pocit, protože v nemoci, nebo po operaci toho budete litovat.“ Je třeba trénovat chytře, co nejefektivněji. „Málokdo si to to uvědomí. To si člověk musí zažít, aby si toho pak vážil.

  Honza přesně neví, čeho by chtěl jako profesionální volejbalista dosáhnout. „Chci, aby mě to hlavně bavilo. Pak je jedno, jestli budu hrát v Čechách, nebo někde v zahraničí. Ale zároveň vím, že chci hrát velké zápasy, protože ty pocity z velkých výher, ve vypjatých situacích jsou neskutečně nabíjející. Honza se právě vrací do tréninkového režimu, když chodí plavat, jezdí na rotopedu, nebo chodí na menší výběhy. Ale tvrdý trénink s těžkými váhami musí počkat a dost možná úplně ustoupit. Sice mě tahat těžký váhy baví, ale moje budoucnost je důležitější, říká Honza s úsměvem. Honzo, tak ať to vyjde, držíme palce.