DOPRAVA A PLATBA                                                             VÝHODY REGISTRACE                                                             AKCE TÝDNE

Domů / Novinky / Legenda Börje Salming
Kategorie
Výrobci
Články
  Dárkové poukazy
  Odběr novinek

  Legenda Börje Salming

  GENERALSPORT.cz - eshop s Under Armour - Legenda Börje Salming    Börje Salming vyrůstal na dalekém švédském severu a jeho srdce, mysl i duši tak naplno ovlivnila prastará laponská kultura a mystika. To vše se odrazilo v úžasné švédské kolekce sportovních věcí značky Salming, kterou vám nyní přinášíme.

  Börje Salming vyrůstal na dalekém švédském severu a jeho srdce, mysl i duši tak naplno ovlivnila prastará laponská kultura a mystika. Jeho odkaz vychází přímo z toho drsného kusu země, kde se vítr prohání stejně dnes jako po celá minulá staletí a kde Salming nachází stejnou svobodu a zdroj síly jako ve svém dětství. Zdejší lesy a malý srub jsou dodnes jeho útočištěm a azylem před zběsilým tempem velkoměst. My, kteří sledujeme Börje  Salminga na jeho hokejové cestě, vidíme ošlehaného mladíka z nehostinného Laponska, jak dobíjí hokejový svět a vstupuje do Síně slávy…

  Všichni jsme byli nováčky

  Jeho přístup ke sportu i životu krásně vystihuje následující historka, která se stala v samých začátcích jeho hokejové kariéry na začátku 70. let, kdy hrál jako nováček za tým Brynäs IF. V rámci letního tréninku měli hráči ujet stanovenou trasu na kolech. Starší hráči si ale z nováčka udělali legraci a poslali ho na trasu, která byla o 100 km delší než ta, kterou určil trenér. Salming se dále neptal, sedl na kolo a trasu ujel. Když se vrátil zpět do šatny, zahodil kolo do kouta, beze slova se vysprchoval a odešel. Druhý den si Börje tu trasu zopakoval. Sám a dobrovolně…“

  Borje Salming založil švédskou značku Salming, kterou nyní najdete na www.generalsport.cz

  Když hraješ, hraj naplno a tvrdě

  Původní domorodí obyvatelé Sami z dalekého skandinávského Laponska přežili staletí v extrémních podmínkách. Svou sílu a vyrovnanost vždy dokázali čerpat z divoké a nedotčené přírody okolo sebe. Každopádně odchod nebo rezignace pro ně nikdy nepřicházely v úvahu. Taková je kultura, ze které pochází Börje Salming a všichni hráči, kteří ho na ledě potkali, pocítili, co to znamená. Když hrál, hrál naplno a tvrdě. Bez kompromisů!

  Salming nikdy nebyl průměrný hráč. Jeho kultura, dědictví, které v sobě nese, ho naučila bojovat a neustoupit ani o centimetr bez ohledu na následky. I když ty následky znamenaly více než 500 stehů nebo 50% ztrátu vidění na jedno oko, Salming znovu a znovu skákal do střel, aby pomohl svému týmu k vítězství. Na ledě byl jako skutečný bojovník bojující o přežití – dědic drsné nordické kultury Sami.

  Cesta za snem je jen jedna

  Börje Salming se narodil v malém městě Kiruna, které se nachází za polárním kruhem. Jméno Kiruna získalo po arktickém ptáku a dnes je známé především díky velkým dolům na železnou rudu. Městečko se nachází mezi horami Luossavaara a Kiirunavaara. V daleké Kiruně se tedy Börje vydal ve šlépějích svého staršího bratra Stiga a začal svou neuvěřitelnou hokejovou cestu. Oba bratři hráli skvěle a uchvátili skauty velkých hokejových klubů nejvyšší švédské soutěže. Börje  v roce 1970 podepsal do Brynäs IF a v následujících dvou sezónách s tímto klubem vyhrál švédský titul. V té době se také poprvé objevuje ve švédském národním týmu.

  O Vánocích roku 1973 byl Börje osloven skautem Toronta Maple Leafs Gerry McNamarou. McNamara ho přesvědčil, že jediná správná liga pro takového hokejistu jako je on, je kanadsko-americká NHL. Sám se později stal prezidentem Toronta Maple Leafs a my jsme další 17 let mohli sledovat, že měl naprostou pravdu, když jako první viděl to, co v té době nikdo netušil – jak vynikající a speciální hokejista Börje Salming bude.

  Salming - švédská značka vyvinula hokejová legenda borje salming

  Laponský odkaz: co tě nezabije, to tě posílí

  Pokračování je nasnadě. Drsný hoch z dalekého severu po celou svou sedmnáctiletou kariéru v NHL překonával jednu překážku za druhou. Svým přístupem a zápalem pro hru prošlapával cestu zástupu evropských hokejistů, který ho o dekádu později následoval. V té době měli Kanaďané pramalý respekt ke komukoliv, kdo hrál hokej a nebyl Kanaďan. Ale Salming je svou hrou ve stylu „co tě nezabije, to tě posílí“ dokonale získal na svou stranu. V roce 1976, během zápasu Canada Cupu si Börje Salming vyslechl nekončící „standing ovations“. Lidé ve Švédsku zůstali v úžasu zírat na své televize a nemohli uvěřit, jaké pocty se jejich hráči dostalo. Salming se doma pomalu stával živoucí legendou…Když Börje Salming v roce 1992 uzavřel svoji kariéru, seznam jeho úspěchů byl více než působivý. Hrál hokej na té nejvyšší možné úrovni celá 70., 80. a začátek 90. let. V NHL odehrál 1148 utkání, ve kterých nastřílel 150 branek a na dalších 637 nahrál. Dohromady získal 787 bodů a šest účastí v prestižním All-Star Game. Na Canada Cupu v roce 1976 byl zvolen do all-star týmu turnaje. Na olympijských hrách v roce 1992 v Albertville, zaznamenal ve svých 41. letech nejvíce bodů ze všech obránců na turnaji. V roce 1996 byl, jako první švédský hráč, uveden do hokejové Síně slávy. Tak se uzavřel tento neuvěřitelný hokejový příběh, který začal na dvorku kdesi na dalekém švédském severu a skončil v Síni slávy se sídlem v Torontu, v nejslavnější aréně, ve které může hokejista hrát.

  Švédská značka Salming nově na e-shopu www.generalsport.cz

  Bez kompromisů.

  I dnes, kdy se z úspěšného hokejisty stal úspěšný byznysmen, se Börje Salming nezměnil. Stále je to muž, který své vlastnosti a zásady, díky kterým se prosadil ve sportu, promítá do celé své činnosti. Stále je takový, jako na začátku, ale bohatší o veliké sportovní zkušenosti z nejtěžší hokejové ligy světa. Kvalita, kterou jeho jméno představuje, se neservíruje na stříbrném podnose, ale na dřevěném Sami tácu, pokrytém potem a krví. Kulturní dědictví, povaha i celoživotní zkušenosti Börje Salminga se přenáší do všech produktů s touto značkou. Börje skočil svým tělem do mnoha střel, aby na brankáře Maple Leafs zůstaly jen ty, které letěly příliš vysoko. Jeho instinkty mu říkaly, co má dělat a díky své povaze to udělal. Bez kompromisů. Díky tomu se stal legendou v Kanadě, ve Švédsku a v celém hokejovém světě.  

  Shlédněte naši nabídku na www.generalsport.cz/podle-vyrobce/salming/

  Zdroj: www.salming.com