DOPRAVA A PLATBA                                                             VÝHODY REGISTRACE                                                             AKCE TÝDNE

Domů / Novinky / Jiří Orság na cestě za olympiádou
Kategorie
Výrobci
Články
  Dárkové poukazy
  Odběr novinek

  Jiří Orság na cestě za olympiádou

  GENERALSPORT.cz - eshop s Under Armour - Český vzpěrač Jiří Orság    Slibně kráčí po své cestě za olympijským snem náš reprezentant ve vzpírání Jiří Orság. Na Jirkovi nejsou pozoruhodné pouze současné výsledky a jeho příprava na listopadové mistrovství světa, ale celý jeho vzpěračský život.


  Jirku ke vzpírání přivedl v jedenácti letech nevlastní otec, který ho vzal na první trénink k místnímu trenérovi Františkovi Orságovi (shoda jmen). Reakce na to, že se nehoní za míčem jako většina kluků v jeho věku, byly různé. „Někteří fandili, ale většina se spíše smála. Dokonce i z řad učitelů jsem slýchal různé názory, že mne vzpírání živit nebude a že se zničím.“. Opak se ale stal pravdou, a Jiří se stal jedním z šesti profesionálů v ČR. A co více, na OH v Londýně skončil na úžasném 7. místě!

  Slibné začátky

  To, že Jirka má talent, dokázala hned první soutěž – Mistrovství severomoravského kraje, kterou absolvoval po krátkých třech týdnech tréninku. Druhé místo Jirku kvalifikovalo na MČR, které se konalo o 2 týdny později. „Na MČR jsem se umístil také druhý. Soutěžení mě bavilo hned od začátku, poznával jsem spoustu nových lidí, získával nové kamarády a cestoval. Koho by to nebavilo? konstatuje Jiří Orság s úsměvem.

  Od začátku to samozřejmě nebyl jen dril, jako mladší žáci jsme měli soutěžní disciplíny kromě trhu a nadhozu i trojskok snožmo a hod medicinbalem. Já ale soutěžil i za starší žáky, takže jsem makal na všem dohromady.“ Motivací jsou Jirkovi hlavě velké soutěže, především pak olympijské hry. Největším zážitkem mu byla účast na OH v Londýně před třemi lety. „Ta atmosféra byla naprosto úžasná, nakoplo mne to do dalšího tréninku. Proto chci bojovat ještě nejméně o dvě účasti na OH. Nejbližší meta je Rio 2016,“ dodává Jirka.

  Bolest ramene je snad pryč

  Jediné, co Jirkovi dělá vrásky na čele, je jeho rameno, které ho vyřadilo z tréninku na několik měsíců. „Je to teď sice lepší, ale není to 100% v pořádku. Nicméně čas ještě nějaký zbývá a musím se snažit vytěžit maximum z tréninku, který si mohu dovolit. Psychicky jsem myslím naladěný dobře, pořád věřím, že do MS bude forma super,“ vysvětluje Jirka.

  Ačkoliv tedy není až tolik spokojený s aktuální formou, zůstává Jirka optimistou a na MS si věří. Můžeme ho vidět 28. 11., kdy bude soutěžit v klasickém dvojboji – trh a nadhoz.

  Je nám ctí, že můžeme Jirku podporovat v plnění si svých snů. S oblečením Under Armour se Jiří Orság setkal díky svým přátelům z crossfitu. „Líbil se mi design těch věcí a chtěl jsem zkusit trénovat v kompresních věcech. První osobní zkušenost jsem měl  v létě a od té doby v ničem jiném netrénuji. Je to prostě super! Zkušenosti s jinými věcmi nemám a upřímně, nač měnit něco, s čím jsem spokojený a co funguje!

  Autor článku: Petra Landovská