DOPRAVA A PLATBA                                                             VÝHODY REGISTRACE                                                             AKCE TÝDNE

Domů / Novinky / Česká sprinterka Bára Procházková
Kategorie
Výrobci
Články
  Dárkové poukazy
  Odběr novinek

  Česká sprinterka Bára Procházková

  GENERALSPORT.cz - eshop s Under Armour - Česká sprinterka Bára Procházková    Barbora Procházková letos v Táboře obhájila republikové zlato v nejrychlejší atletické disciplíně, ve sprintu na 100 m. K tomu přidala další dvě zlaté medaile. Jednu na 200 m sprint, tu druhou za štafetu 4 x 100 m.

  Tato sezóna se vydařila, to určitě ano. Ale trochu jsem doufala, že by možná mohlo vyjít olympijské Rio. Každý se chce podívat na olympiádu, to je ten největší sen.

  Bára měla běhání vrozené již od mala. „Běhala jsem už doma s kluky. S holkami moc ne, ty mi nestíhaly. Byla jsem nejrychlejší už tehdy,“ říká pobaveně Bára, která zaběhla letošní české maximum na 100 m v čase 11:51 s. S přibývajícími roky vyhrávala všechny školní atletické sprinterské závody a z regionálních školních akcí se začala propracovávat výš. „Ona to byla docela náhoda, že jsem se ke klasické atletice dostala. Na jedněch závodech mě objevil trenér Karban. Hodně mi pomohl. Zeptal se mě, zda chci běhat za ABK Liberec, a já řekla, že ano. Tam jsem začala poznávat, o čem je pořádný atletický trénink a co je to atletika a sprintování.“ Nejlepší česká sprinterka Bára Procházková

  Z jednofázových tréninků začala Bára najednou trénovat dvakrát denně. Brzy ráno chodila na trénink, dopoledne se věnovala škole a odpoledne znovu obula tretry, aby mohla trénovat. „Ono se na to mnoho sportovců časem vykašle. Není to sranda to vydržet a nekašlat na školu, nebo na trénink,“ doplňuje Bára, která nyní studuje magisterský obor Sportovní management na FTVS na Univerzitě Karlově v Praze. „Já se prostě nevzdávám, jdu přes překážky, i když je to náročné a ostatní jsou už dávno doma. A já se jim nedivím, atletika je obrovská dřina, protože musíte permanentně překonávat sebe sama.

  Atletická sezóna začíná v říjnu, kdy se pracuje na objemu a základech atletických dovednostech. „Od prosince děláme z objemu kvalitu. Začínáme běhat už hodně rychle a pokoušíme svou rychlostní vytrvalost.“ Od ledna pak startují závody, na které jsme se celé čtyři měsíce připravovali. „Je to strašná věda. Když člověk třeba onemocní, nebo se zraní, tak ho to může vyoutovat do konce sezóny. Prostě konec. Většinou se do toho už atlet do konce sezóny nedostane. Je třeba na sebe hodně dávat pozor.“ Co to ale znamená? „Profesionální atlet a prakticky každý sportovec musí být absolutně v symbióze se svým tělem. A nejen s ním, ale také s psychikou, která je stejně tak klíčová.
  Bára Procházková, atletika, běh a Under Armour

  Bára dřív trénink hodně hrotila a dřela od nevidím do nevidím. Aby taky ne, když to tak dělá drtivá většina ambiciózních juniorů a začínajících sportovců, kteří opravdu chtějí něco dokázat a trhat rekordy. „Ale to není cesta. Cesta je symbióza. Člověk musí najít balanc mezi tréninkem a odpočinkem. Mezi psychikou a tělem.“ To se snadno poví, ale jak na to, Báro?

  Základem úspěchu je vnitřní motivace. Člověka musí bavit, co dělá. Přemlouvat se k něčemu je nesmysl. Až mě přestane běhání bavit, taky od toho půjdu pryč. Dále je třeba si klást krátkodobé cíle, žádné hory doly. To je blbost. Jako každý to tam někde asi něco má, o čem sní. Ale člověk by se na to neměl upnout. Důležité jsou ty každodenní věci, ty rozhodují.

  A proč ne dlouhodobé cíle? „Neříkám, že to tak musí fungovat u všech, neberte mě doslova. Ale u mě bylo jednou to, že jsem měla strach ze závodů. Měla jsem prostě strach, že selžu, protože jsem od sebe očekávala hrozně moc a očekávali to asi i ostatní. To je pak moc složité to ze sebe setřást. Když na to teď koukám jako na jeden závod, který právě běžím, tak je to osvobozující. Nemám před sebou žádnou zodpovědnost za to, co ještě bude, nebo nebude.

  Každopádně letos jsem to zvládla z větší poloviny, ale stejně jsem ze sebe nedokázala setřást ten tlak a vymáčknout ze sebe veškerý potenciál. Ale je to obrovská motivace, když vím, že mám na víc. Tak chci přistupovat do dalších sezón a závodů.

  A proto se mi líbí i Under Armour. Je to fresh, je to tady nové a zároveň funkční a velmi nápomocné pro každodenní příjemné trénování. Under Armour je tréninková značka, ve které se příjemně a pohodlně trénuje. Navíc se mi líbí, že to má takový punc nebezpečnosti. Pro velké značky, které jsou zavedené. Každá kolekce je hezčí, technologie vychytanější a materiál lehčí. Plněním krátkodobých cílů jednou možná Under Armour dosáhne těch nejvyšších, což je mi blízké,“ říká s úsměvem Bára.